Top 3 portugalskie piwa - jaki browar spróbować będąc w Portugalii? 0
Top 3 portugalskie piwa

Top 3 portugalskie piwa - jaki browar spróbować będąc w Portugalii?

Podobno nic nie smakuje tak dobrze jak orzeźwiający łyk zimnego piwa w upalny dzień. A jeżeli dodamy do niego niesamowitą scenerię portugalskiej przyrody: turkusowy ocean, piaszczystą plażę i błękitne niebo - to otrzymamy przepis na perfekcyjny wypoczynek. 

Portugalia jest krajem winem płynącym. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Uprawy winorośli ciągną się kilometrami aż po horyzont w każdym jej rejonie, a półki sklepowe uginają się pod ciężarem przeróżnych winnych smaków i aromatów. Jednak pomimo tego odwiecznego panowania wina jest w Portugalii miejsce dla smakoszy...piwa. W miarę zgłębiania chmielnego tematu można odkryć, że oferta piwna okazuje się zaskakująco ciekawa. Portugalscy browarnicy proponują zarówno rzemieślnicze piwa wytwarzane na małą skalę w lokalnych manufakturach, jak i o wiele większą, masową produkcję w postaci dużych piwnych koncernów

Poniżej top 3 najbardziej charakterystyczne i popularne portugalskie piwa: 

  • Sagres - piwo, które wypełnia półki sklepów, marketów i baru. Jest wszechobecne. Powstało około 1940 roku, sprzedaje się je w butelkach, puszkach. Ma wiele odmian: od jasnych, lekkich i orzeźwiających, po ciemne, o głębokim, różnorodnym smaku i aromacie. Nazwa piwa pochodzi od miasteczka Sagres znajdującego się w Algarve, na południu Portugalii. Piwo jest zdobywcą 12 złotych i 3 srebrnych medali Monde Selection. Zostało też docenione Światowym Konkursie Piwa "World Beer Competition”.
  • Super Bock - to kolejna, po Sagres, przodująca marka piwa na portugalskim rynku. Jest delikatne w smaku, bez wyraźnej goryczki, lekko nasycone CO2. Podobnie jak piwo Sagres ma wiele odmian. Idealne na upalne dni.
  • Cristal Pilsner - uznawane przez niektórych za jedno z najsmaczniejszych i najlżejszych piw portugalskich. Orzeźwiające, pełen nut owocowych i słodowych.

Dość popularne są tak zwane piwa mini (portugalskie imperial) czyli takie o pojemności 200 ml co dla nas Polaków bywa lekkim niedosytem. Portugalczycy tłumaczą taki rozmiar gorącym klimatem i tempem nagrzewania się tego trunku. Nie zdziwcie się więc jak zobaczycie takie małe buteleczki na sklepowych półkach. Jeżeli chcecie piwo o rozmiarze 500 ml musicie poprosić o caneca.

Mini portugalskie piwo Cristal na tle oceanu

Butelki wypełnione złocistym napojem towarzyszą Portugalczykom w wielu sytuacjach. Właściwie można uznać, że każda okazja sprzyja delektowaniu się piwem ;) Piwo pija się więc do lunchu, w przerwie w pracy, podczas plażowania no i oczywiście obowiązkowo: w czasie oglądania narodowego sportu, czyli meczu piłki nożnej. 

Nie pozostaje nic innego jak tylko krzyknąć: Saúde - Na zdrowie! 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl