Oliwa, płynne złoto Portugalii 0
Oliwa - płynne złoto Portugalii

Oliwa - płynne złoto Portugalii

Trudno wyobrazić sobie Portugalię bez gajów oliwnych. Równie trudno wyobrazić sobie portugalską kuchnię bez oliwy, a przystawek w restauracji podawanych bez jej dodatku. To płynne złoto na stałe gości w jadłospisie i stylu życia każdego Portugalczyka. 

Kilka faktów 

Portugalskie słowo oznaczające oliwę z oliwek - „azeite” - pochodzi z arabskiego „az-zait”, które oznacza „sok z oliwek”. Oliwę dosłownie wyciska się z tych małych owoców dzięki procesowi wirowania w specjalnie do tego przystosowanych młynach. Jej Zdrowotne właściwości są cenione na całym świecie od wieków, a dokładniej od 5000 lat, bo tyle drzewo oliwne jest znane człowiekowi. Bogata w witaminę E i nienasycone kwasy tłuszczowe działa korzystnie na kondycję całego organizmu, a jej dobroczynny wpływ wykorzystywany jest nie tylko w dietetyce, ale i w świecie kosmetyki. 

 

Stolica azulejos staje się coraz poważniejszym, międzynarodowym i uznanym producentem złotego "soku z oliwek". Szybko zyskuje światową reputację producenta szerokiej gamy doskonałych i pełnosmakowych ekologicznych oliw o złożonym smaku i wspaniałym aromacie. Eksportuje się je do ponad 70 państw, a kraj pokrywa aż 365 tysięcy hektarów drzewek oliwnych. Z ponad 5000 ton oliwy produkowanej rocznie większość przeznacza się dla krajowego przemysłu konserwowego sardynek. Przede wszystkim jednak jest ona niezbędnym, tradycyjnym składnikiem wielu portugalskich potraw takich jak np.  bacalhau cozido em azeite (dorsz gotowany w oliwie).

 

Do najbardziej popularnych oliw wytwarzanych komercyjnie należą: Oliveira da Serra i Gallo. Istnieje również niezwykle bogata oferta tych pochodzących z małych, lokalnych gospodarstw rozsianych na terenie całego kraju. W tutejszych marketach znajdują się regały całkowicie zapełnione butelkami kryjącymi w sobie oliwny skarb.

 

Śmiało można uznać, że Portugalia to kraj nie tylko winem, ale i oliwą płynący.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl