Czy korek jest zero waste? 0
Życie w duchu zero waste

Czy korek jest zero waste?


W związku z coraz większymi zmianami w środowisku naturalnym, coraz większa uwaga jest poświecana ekologii. Jest podejmowanych wiele działań na poziomie międzynarodowym, ale też i zaczynamy brać coraz większą odpowiedzialność za swoje indywidualne czyny. Tak oto powstają różne ideologie, które mają na celu ochronę środowiska i redukcję wpływu człowieka na naszą ziemię. Jedną z nich jest idea zero waste, o której przeczytacie poniżej.

Czym jest zero waste?


Według instytucji Zero Waste International Alliance, Zero Waste to ochrona wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie produktów, opakowań i materiałów bez spalania i bez wyrzucania do ziemi, wody lub powietrza, które zagrażają środowisku lub zdrowiu ludzkiemu.

Generalnie w idei zero waste chodzi o aplikację zasad 5R czyli:

  • odmawiaj (refuse) - nie kupuj produktów w opakowaniamch, których nie akceptujesz. Nie konsumuj więcej niż jest to potrzebne. 
  • ograniczaj (reduce) - pozbądź się przedmiotów, których nie potrzebujesz lub nie używasz. Możesz je sprzedać lub oddać. Dobrym pomysłem jest również wystawinie ich na aukacjach charytatywnych, wspomożesz tym też szczytny cel.
  • wykorzystaj ponownie (reuse) - w dobie internetu jest wiele pomysłów na to co możesz zrobić z niepotrzebnymi rzeczami. Dobrym pomysłem są domowe dekoracje czy ponowne wykorzystanie opakowań.
  • recyklinguj (recycle) - segreguj swoje odpady i ograniczaj przestrzeń, którą zajmują przez np. zgniatanie butelek czy puszek.
  • kompostuj (rot). - kompostuj odpady biologiczne.

Zero waste w praktyce

 

Oto kilka porad praktycznych, które pomogą Ci wdrożyć ideę zero waste do Twojego życia.

1. Zabieraj własne pojemniki do sklepu.

2. Używaj woreczków materiałowych do ważenia i pakowania owoców oraz warzyw w sklepie.

2. Korzystaj z opakowań wielorazowych.

4. Zamiast kupować wodę w butelce, filtruj wodę z kranu.

5. Zamiast opakowań szkodliwych dla środowiska, wybieraj opakowania nadające się do recyclingu np. szkło.

6. Używaj wielorazowych słomek do napojów np. z papieru.

7. Kompostuj odpady organiczne.

8. Wykorzystuj ponownie plastikowe torebki.

9. Wymień plastikowe artykuły jednorazowego użytku, na te wielorazowe, np plastikowe talerzyki na bambusowe.

10. Korzystaj z urządzeń zasilanych energią słoneczną.

11. Segreguj odpady i wyrzucaj do odpowiedniego pojemnika.

12. Wykorzystuj wszystko do samego końca.

13. Naprawiaj, zamiast kupować nowe.

14. Sprzedaj lub oddaj rzeczy, których nie używasz.

15. Wymień chemię domową na środki nieszkodliwe dla środowiska np. zrób sam środki do czyszczenia na bazie sody oraz octu.

16. Planuj swoje zakupy aby nie kupować niepotrzebnych rzeczy.

17. Zwróć uwagę na materiał z jakiego wykonywane są kupowane produkty.

Powyższe pomysły są dość proste do wprowadzenia w życie. Na prawdę nie potrzeba wiele by zmienić swoje nawyki.

Korek a idea zero waste

Aby zmieniejszyć wpływ człowieka na środowisko, warto też wybierać materiały ekologiczne, których pozyskanie nie dzieje się za szkodą środowiska. Przyjrzyjmy się więc w jaki sposób powstaje korek.

Korek jest wytwarzany z kory dębów korkowych. Zbieranie kory nie niszczy drzew, a także nie wymaga ich ścinania, co pozwala im na regenerację w celu ponownego okorowania. Odrastanie kory zajmuje drzewom około dziewięciu lat, a ten dziewięcioletni cykl może trwać prawie 200 lat.


W miarę regeneracji i wzrostu dęby korkowe pochłaniają i zatrzymują dwutlenek węgla z atmosfery. Lasy służą również jako kluczowe ogniska różnorodności biologicznej. Oprócz tego, że drzewa korkowe są z natury łatwo się regenerują, wymagają również bardzo niewielu nakładów. Rosną naturalnie, bez konieczności nawadniania, pestycydów, nawozów czy przycinania. Dzięki temu materiał ma bardzo niski ślad węglowy, nie przyczyniając się do zanieczyszczenia dróg wodnych (jak większość upraw i materiałów).


Po zebraniu korek jest wysyłany do fabryki w celu wysuszenia, ugotowania i przetworzenia. Przetwarzanie jest na ogół procesem bardzo intensywnym pod względem emisji dwutlenku węgla, ale w przypadku korka tak nie jest. Według Cork Forest Conservation Alliance, 90% energii potrzebnej do przetworzenia korka pochodzi ze spalania naturalnie występującego produktu ubocznego przetwarzania - pyłu korkowego. To znacznie zmniejsza emisje i odpady, umożliwiając bardziej cyrkularny system produkcji.


Po przetworzeniu korek jest następnie przetwarzany na produkty, które widzimy na półkach sklepowych - meble, podłogi, segregatory, buty, plecaki, maty do jogi, podstawki itp. Możliwości korka są nieograniczone, ponieważ jest naturalnie nieprzepuszczalny, trwały i izolujący, dzięki czemu nadaje się do wielu zastosowań. Może być nawet używany do konstruowania budynków.

Jak widzimy korek jest świetną alternatywną do materiałow, których proces pozyskania nie jest tak ekologiczny. Możemy śmiało kupować korkowe produkty jeżeli chcemy żyć zgodnie z ideą zero waste. Sprawdź nasze kolekcje tutaj.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl