Sardynki - rybny symbol Portugalii? 0
Sardynki - rybny symbol Portugalii?

Sardynka jako symbol Portugalii  

Sardynki to jeden najpopularniejszych i najsmaczniejszych symboli Portugalii. Jest to nie tylko symbol kulinarny, ale ma również najważniejsze znaczenie w obchodach Festas de Lisboa - dużej i popularnej imprezy, poświęconej obchodom dnia św. Antoniego, której sardynka jest głównym motywem przewodnim. Samo święto sięga tradycją aż średniowiecza, kiedy miało ono charakter czysto religijny. Obecnie jest to czas, kiedy świętuje się bogactwo kultury portugalskiej, integruje ludzi, bawi oraz biesiaduje do samego rana. W ciągu tych czerwcowych dni, ryby te można spotkać na każdym kroku (na co dzień zresztą też!), a zjedzenie przynajmniej jednej jest punktem honorowym każdego Portugalczyka. 

Sardynki - warto wiedzieć

Sardynki to gatunek ryby, który występuje w Morzu Śródziemnym i Atlantyku, u wybrzeży takich krajów jak Hiszpania, Francja czy właśnie Portugalia. Ryby te mogą osiągnąć rozmiary nawet do 30 cm, ale ze względu na ich smak odławiane są na konsumpcję gdy są młode i małe. 

Sardynka w portugalskiej kuchni

Ryby te można spotkać w Portugalii w bardzo różnej odsłonie - od tej puszkowanej w sosie własnym lub pomidorowym, poprzez te w oleju. W restauracjach spotkamy je przygotowane na wiele sposobów, w tym grillowane, kuszące niesamowitym zapachem. Sardynki to must have będąc w Portugalii. Warto sprezentować sobie też coś z motywem sardynki - bez trudu można znaleźć ten symbol na wielu tradycyjnych pamiątkach w każdym lokalnym sklepiku. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl