Mroczna tajemnica portugalskiego koguta z Barcelos 0
Mroczna tajemnica portugalskiego koguta z Barcelos

Kogut z Barcelos 🐔

Dzisiejszy wpis poświęcamy jednemu z najpopularniejszych symboli Portugalii: kogutowi z Barcelos. Jest on absolutnym must have jeśli chodzi o pamiątki przywożone z Portugalii. Czarny, opatrzony kolorowymi, folkowymi wzorami lub w wersjach unikolor przyciąga uwagę niemal w każdym sklepiku, czy straganie z pamiątkami. Skąd się zatem wziął i co sobą reprezentuje?

Kogut z Barcelos - legenda

Historia koguta z Barcelos ma swoje korzenie w historii związanej z tym miastem. Otóż pewnego razu w miasteczku pojawił się złodziej. Dokonana kradzież spowodowała strach u mieszkańców tego miasteczka. Jednocześnie nikt nie potrafił wskazać i złapać winnego, co tylko podsycało lęk i niepewność wśród ludzi.

Pewnego razu, w tym mrocznym okresie, do miasteczka zawitał mężczyzna pielgrzymujący do Santiago de Compostela w Hiszpanii i to on został oskarżony o zbrodnię i skazany na... śmierć.

Przerażony tą karą, zaczął błagać o uniewinnienie - tuż przed egzekucją udzielono mu audiencji u sędziego, który akurat w tym czasie wydawał przyjęcie. Skazany próbował przekonać sędziego, że popełniono błąd. Użył wtedy słynnego zdania:

"Moja niewinność jest tak samo pewna jak to, że ten pieczony kogut zapieje, gdy tylko zawisnę”.

Zdanie to wywołało niezwykły oddźwięk i nikt z przesądnych ludzi nie ruszył koguta. Następnego dnia, gdy skazanego mężczyznę przygotowano już do egzekucji, nagle... zapiął kogut, który w magiczny sposób ożył. Na szczęście okazało się, że pętla, którą miał założoną mężczyzna była źle wykonana i skazaniec odzyskał swoją wolność.

Od tego czasu kogut stał się symbolem sprawiedliwości, którą zawsze następuje, zwłaszcza, jeśli się o nią walczy.

Figurka portugalskiego koguta z Barcelos.

Pamiątka z Portugalii - kogut z Barcelos

Kogut z Barcelos w Fabryce Korka 🐔

W naszej ofercie tego niesamowitego sprzymierzeńca sprawiedliwości znajdziecie w postaci przepięknego wzoru m.in. na wachlarzach, podkładkach czy tekstyliach. Zapraszamy Was do zakupu tego kultowego koguta tutaj.

Dla tych co doczytali do końca mamy mały prezent 🎁. Z kodem Barcelos, otrzymujecie zakupy 10% taniej! Wpiszcie kod przy podsumowaniu zamówienia. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl