Saudade, portugalska tęsknota? Poznaj znaczenie tego zagadkowego słowa 0
Saudades czyli portugalska tęsknota - znaczenie słowa, Fabryka Korka

Saudade, portugalska tęsknota? Poznaj znaczenie tego zagadkowego słowa

Saudade czy saudades to jedno z najczęściej przywoływanych słów, kiedy mówimy o Portugalii, ze względu na jego znaczenie, ale także ze względu na to, że nie ma możliwości dokładnego przetłumaczenia go na inne języki, co czyni go słowem "ekskluzywnym", typowym dla tego kraju.

Jakie jest pochodzenie i znaczenie słowa saudade?

Słowo "saudade" jest częścią codziennego słownictwa Portugalczyków, a także Brazylijczyków. Jego prawdziwe pochodzenie nie jest do końca jasne. Istnieją pewne spekulacje na temat źródła słowa "saudade". Niektórzy uważają, że słowo to pochodzi od arabskiego "saudah". Inni uważają, że pochodzi ono od łacińskiego "sólitas", co oznacza samotność.

Z czasem Portugalczycy zaczęli nadawać "saudade" również inne znaczenia. Mówi się nawet, że stało się ono częścią portugalskiego słownika w czasach morskich odkryć. "Saudade" określało bowiem samotność i tęsknotę za krajem Portugalczyków, którzy opuścili swoją ziemię, rodzinę i przyjaciół, kiedy udali się do Brazylii.

Dzisiaj "saudade" jest używane w odniesieniu do różnych sytuacji i wydarzeń. Używa się tego słowa w stosunku do osób, miejsc czy sytuacji. Można je przetłumaczyć jako tęsknotę pomieszaną z melancholią, nostalgią i niepokojem ducha. Słowo to stało się pewnego rodzaju symbolem Portugalii. Możecie je znaleźć na różnych pamiątkach z tego pięknego kraju.

A Wy, z jakiego powodu czujecie obecnie "saudade"?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl