Czym jest weganizm? Wegańska moda, styl życia i dieta 0
Czym jest weganizm? Wegańska moda, styl życia i dieta

Czym jest weganizm?

Weganizm zatacza coraz szersze kręgi we współczesnym społeczeństwie i szturmem podbija świat. Pojęcie to oznacza nie tylko dietę pozbawią mięsa, ale również wszelkich produktów odzwierzęcych (jajek, mleka), a także – a może przede wszystkim – złożoną filozofię oraz styl życia, wykluczające jakiekolwiek formy wykorzystywania zwierząt. 

Choć weganizm ma swoje początki w czasach starożytnych to współcześnie dokonała się jego popularyzacja i globalizacja. W obecnej rzeczywistości decyzje o przejściu na weganizm podejmuje się zarówno z powodów etycznych przekonań czy aspektów zdrowotnych, jak również w wyniku zmian klimatycznych, wymuszających z kolei zmiany w każdej dziedzinie życia – także w tej żywieniowej. W takim ujęciu weganizm traktuje się jako lek na postępujące ocieplenie klimatu. Zwolennicy weganizmu przytaczają statystyki, które pokazują destrukcyjny wpływ przetwórstwa mięsnego na środowisko. Według tych danych produkcja żywności odpowiada za 18% światowej emisji gazów, z czego aż 70% pochodzi z hodowli zwierząt. Ponadto produkcja mięsa obciąża nasz ekosystem, zanieczyszcza rzeki, oceany wiążę się konieczność wycinania lasów pod pastwiska i tereny uprawne, na których rośną rośliny przeznaczone na paszę dla zwierząt. Przemysł mięsny wpływa negatywnie na bioróżnorodność naszej planety.

Współcześnie rośnie świadomość konsumencka. Społeczeństwo coraz bardziej zdaje sobie sprawę, że indywidualne wybory (w tym dietetyczne) mają wpływ na sytuację globalną, na sytuację  nas wszystkich. Mówi się, że przyszłość nasza i naszej planety ma charakter roślinny i to m.in. w wyborach roślinnych upatruje się szansę na poprawę kondycji planety i ludzkości w ogóle.

Geneza pojęcia: weganizm

Polski termin określający to zjawisko  wywodzi się od angielskiego pojęcia: „vegan” (składając termin z pierwszych liter i ostatnich liter “veg-etari-an), które zostało stworzone w 1944 przez Donalda Watsona  – angielskiego aktywistę obrońcę praw zwierząt i założyciela Towarzystwa Wegańskiego. Donald Watson był jednym z największych propagatorów weganizmu silnie zaangażowanym w los zwierząt. W Polsce weganizm pojawił się dużo później – dopiero w latach 80. XX wieku.

Weganizm to styl życia 

Znaczenie i sens ruchu wegańskiego od samego początku wykraczały daleko poza obszar czysto dietetyczny. Fundamentalne założenia weganizmu dotyczą bowiem głębokiej i złożonej, pełnej empatii filozofii miłości do wszystkich istot żyjących. Weganie świadomie rezygnują nie tylko z mięsnych potraw i odzwierzęcych składników swojego jadłospisu, ale także z innych produktów codziennego użytku (ubrań, butów, akcesoriów), których wyprodukowanie wiąże się z hodowlą i cierpieniem zwierząt. Weganie oraz weganki sprzeciwiają  się noszeniu futer, badaniom na zwierzętach oraz ich wykorzystywaniem w celach rozrywkowych. Zwolennicy weganizmu nie akceptują zniewalania zwierząt przez człowieka i uznają weganizm za jedyny humanitarny sposób życia.

Co jedzą weganie?

W piramidzie żywieniowej wegan nie ma miejsca na zwierzęcy asortyment. Składa się ona za to z takich produktów jak:

  • zboża (ryż, pszenica, proso, żyto) 
  • owoce 
  • warzywa
  • rośliny strączkowe
  • sezam, pestki dyni
  • glony morskie
  • zamienniki mleka krowiego  – mleko roślinne (sojowe, ryżowe, kokosowe)
  • zamienniki sera w postaci np. tofu 

Ubrania i akcesoria dla wegan

Coraz więcej producentów i firm odzieżowych wykorzystuje nowoczesne rozwiązania technologiczne, które z powodzeniem zastępują te naturalne. I tak np. zamienniki skór mogą być produkowane z ananasów, które mają sprawdzoną, świetną jakość. Innym naturalnym, w pełni wegańskim surowcem o unikalnych właściwościach jest korek z dębu korkowego, uznawany za materiał przyszłości. Z krokowego tworzywa można wyczarować zarówno akcesoria, jak i dodatki, ale też buty, a nawet ubrania.  Ale o tym pewnie już wiecie ;).

Nie mamy wątpliwości, że rośliny mają moc, a weganizm to kierunek, w którym podąża świat.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl