Co to jest korek?
Co to jest korek

Co to jest korek?

Zastanawiacie się czym tak naprawdę jest korek wykorzystywany w naszych produktach? Skąd pochodzi i w jaki sposób robi się z niego rzeczy? Mamy dla Was odpowiedzi!

Pochodzenie korka

Korek jest naturalnym surowcem pozyskiwanym z drzewa korkowego, a dokładniej - dębu (Quercus suber). Jest to gatunek wiecznie zielonego, rozłożystego drzewa, które jest uprawiane w Hiszpanii, Portugalii, Algierii, Maroku, Francji, Włoszech i Tunezji. Na świecie jest ok. 2 200 000 hektarów lasu korkowego, z tego 32,4% w Portugalii i 22,4% w Hiszpanii. 

Pozyskiwanie i obróbka korka

Zbierany surowiec pochodzi z kory, która jest ręcznie odcinana w delikatny sposób w okresie od początku maja do końca sierpnia. Chodzi o to, aby nie uszkodzić kolejnych warstw drzewa.

Długość życia dębu wynosi od 150 do nawet 300 lat, a korek zbierany jest raz na 9 - 12 lat. Aby z drzewa odcinać korę musi ono mieć min. 25 lat życia. Tylko w pełni dojrzała kora jest dobrym surowcem do dalszej obróbki. Jego roczna produkcja wynosi ok. 300 000 ton, w tym 52,5% pochodzi z Portugalii, 29,5% z Hiszpanii, a 5,5% z Włoch. Stąd Portugalia to dom korka, a my jesteśmy szczęśliwi że z takiego miejsca dla Was działamy!

Obróbka i cechy korka

Następnie korek przez 6 miesięcy jest sezonowany i dopiero po tym czasie zostaje poddany obróbce, w której powstaje wysokiej jakości gotowy surowiec. Jest on wodoodporny, niepalny, wytrzymały, delikatny, miękki i ekologiczny. Wytrzymałość tego materiału jest porównywalna do wytrzymałości skóry dobrej jakości, stąd jest on jej świetnym zamiennikiem. Pamiętajcie: korek jest materiałem roślinnym, jest zatem wegański.

Korek jest również wyjątkowo prostym materiałem do recyclingu! 🌿

Wykorzystanie korka i produkty finalne

Z korka powstają wszystkim znane korki do wina - około 60% tego surowca jest wykorzystywane w ten sposób. Z korka powstają wszystkim dobrze znane tablice korkowe oraz materiały do podłóg - słynna Sagrada Familia w Barcelonie skorzystała z tego rozwiązania. Ponadto wykorzystywany jest do tworzenia naszych pięknych akcesoriów: biżuterii, portfeli, torebek, kapeluszy, czapek, pasków, pasków do zegarków, butów, podkładek na stół, etui i wielu innych. Wystarczy, że sprawdzicie naszą ofertę! 

Warto też wiedzieć, że dzięki swoim właściwościom korek jako materiał jest używany m. in do poprawienia akustyki wnętrz, produkcji spławików, rączek do batut czy do wypełnienia piłek baseballowych. Aha... również NASA czy portugalski transport publiczny korzysta z tego materiału. Ciekawe, prawda?

Dlaczego korek?

Bo warto! Korek dzięki swoim właściwością jest materiałem absolutnie wyjątkowym. Wybierając go, możemy świadomie wspierać ekologiczny i zrównoważony styl życia. Wykonane z niego akcesoria to wybór wysokiej jakości, która będzie nas zachwycała latami! Mamy nadzieję, że tak jak my pokochacie ten materiał i dacie zarazić się pasją do przepięknych portugalskich wzorów w naszych produktach. Zapraszamy!

Chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej? Zadawajcie pytania, a na pewno odpowiemy!

Zapraszamy Was do zapoznania się z naszymi pięknymi, korkowymi kolekcjami ❤️ .

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl