Portugalskie azulejos czyli kultowe, niebieskie płytki! 0
Azulejos - poznajcie kultowe niebieskie płytki!

Azulejos - poznajcie kultowe niebieskie płytki!

Portugalia: plaże, ocean, małe miasteczka, muzyka Fado, Porto, Lisbona... Co jeszcze przychodzi Wam do głowy, kiedy myślicie o tym kraju? Może błękitno-białe kafelki? Poznajcie dziś azulejos - jeden z najbardziej kultowych symboli tego kraju i motyw, który pojawia się na naszych produktach.

Azulejos - o co chodzi?

Azulejos - to płytki portugalskie, które od setek lat zachwycają swymi delikatnymi i finezyjnymi wzorami. Technicznie rzecz biorąc, są to cienkie ceramiczne płytki, najczęściej używane jako elementy mozaik, które składały się z wielu - setek lub nawet tysięcy! - elementów pokrywających daną powierzchnię. Niegdyś płytki te pokrywały całe ściany, podłogi oraz sufity. Miało to miejsce zarówno w mieszkaniach, jak i w pałacach, kościołach, klasztorach czy ogrodach.

Portugalskie kafelki na ścianie domu w Ferragudo

Ściana w portugalskich kafelkach azulejos w Ferragudo

Azulejos - wzory

Wzory te łączą bogactwo roślinnych motywów z geometrycznymi kształtami, przedstawiają także sceny rodzajowe, motywy historyczne czy religijne. Ich wyjątkowość kształtowała się w miastach portowych Portugalii i Hiszpanii od blisko VIII wieków! Dzięki swojej niesamowitej historii są rozpoznawalne na całym świecie.

Azulejos w Lizbonie - gdzie można je zobaczyć?

Jeśli będziecie wybierali się w podróż do Portugalii, azulejos będziecie mogli zobaczyć na pewno w Lizbonie:

- spacerując po historycznej dzielnicy Alfamie

- w Klasztorze św. Wincenta za Murami

- na ulicach - na stacjach metra, ścianach domów, schodach, klatkach, ozdobnych murach

A prawdziwa uczta czeka na Was w muzeum płytek - Museu Nacional do Azulejo w tym mieście! Macie swój ulubiony motyw azulejos?

Azulejos w Fabryce Korka

W naszych kolekcjach możecie znaleźć akcesoria ozdobione wzorami inspirowanymi azulezjos - m.in. czapki, torby, biżuterię czy wachlarze. Dzięki nim będziecie mogli cieszyć się pięknem portugalskiej kultury na codzień! Ponadto znajdziecie u nas również ceramiczne kafelki portugalskie azulejos podbite korkiem oraz w korku, które będą idealną ozdobą jak i praktyczną podkładką pod gorące naczynia. Sprawadźcie koniecznie nasze płytki azulejos tutaj oraz kafelki w korku tutaj. Zabierz kawałek Portugalii do Twojego domu!

Portugalski kafelek ceramiczny azulejo podbity korkiem Fabryka Korka

Ceramiczny kafelek azulejo podbity korkiem

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl